Penzijní reforma aneb co je třeba vědět                                    listopad 2012

 

Ponechme stranou diskuze, jak nekorektní byl přístup sněmovny při schvalování zákonů o důchodové reformě. O jeden hlas, navíc patřící nepravomocně odsouzenému poslanci za korupční jednání, prošel jeden z posledních potřebných zákonů. Nebyla nalezena a zjevně ale ani hledána široká shoda napříč politickým spektrem. Právní důsledky (od ústavní stížnosti až po faktické fungování jednotlivých konkrétních zákonů) rovněž nejsou tím nejdůležitějším, byť mohou věc zásadně ovlivnit.

 

Jak tedy dál?

 

Pokud se chceme penzijně připojistit za stávajících pravidel, máme čas jen do konce listopadu 2012. Na tyto smlouvy o penzijním připojištění se bude vztahovat aktuálně platná a účinná legislativa a to i na jejich režim do budoucna. Jedná se o tzv. třetí pilíř, připojištění a nikoliv tedy samotné zabezpečení výplaty důchodu.

 

Co s prvním a druhým pilířem?

 

            Zjednodušeně řečeno jsou dvě možnosti. A) zůstat účastníky současného průběžného systému (první pilíř) a nebo B) vstoupit do druhého pilíře (tedy vystoupit z průběžného systému), a na individuální účet u námi vybraného fondu nám stát „vloží“ 3% z hrubé mzdy, pokud současně sami vložíme další 2% z hrubé mzdy Přehledně zpracováno na stránkách finanční poradenské společnosti AWD.    

 

Jaká jsou rizika?

 

            Opět zjednodušeně. V prvním pilíři (průběžném systému) je garance výplaty penze při splnění zákonných předpokladů vysoká, není však zcela jisté, v jaké výši. Jedná se o solidární systém s vysokou mírou přerozdělování a vzhledem k demografickému vývoji (stárnutí populace) je obtížné predikovat, kolik peněz bude v systému k rozdělení. Ve druhém pilíři, díky existenci individuálního účtu, lze získat mnohem vyšší výnos, avšak za cenu mnohem vyššího rizika. Garantováno tak není vlastně nic, může se stát, že účastník nedostane zpět ani to, co naspořil – bude záležet na každém jednotlivci, zda zvolí konzervativní či progresivní a nebo dynamický fond.

 

Komu se druhý pilíř vyplatí?

 

            Většina ekonomů napříč politickým spektrem a dnes už také větší část politiků přiznává, že těm bohatším. Vyplatí se zřejmě také pojišťovnám a penzijním fondům. Zcela jistě se nevyplatí nízkopříjmovým skupinám a lidem před důchodem, pokud nepatří mezi vysokopříjmové. Pro ostatní je otázka rozhodnutí značně individuální. Při rozhodování je třeba si uvědomit, že vstup do druhého pilíře je dobrovolný, ale následně již neměnný – nelze z něho vystoupit.

Mgr. Ondřej Klauz, LL.M. 

Užitečné odkazy: www.duchodovareforma.cz, ministerstvo financí, ministerstvo práce a soc. věcí

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Články

27.11.2012

článek nehody

Nehoda není náhoda

27.11.2012

nákup v e-shopu

archiv